
Procedura sporządzania biznesplanu – cz.1
Liczne przykłady pokazują, że nie istnieje jedna, jedynie właściwa procedura sporządzania biznesplanu. Za komentarz niech posłuży stwierdzenie, w myśl którego „nie powinno być, oczywiście, żadnych ograniczeń co do składników, jakich każdy może użyć w swej analitycznej kuchni, czy jest ekonomistą, czy przyrodnikiem. Każdy może zastosować najbardziej skomplikowane i egzotyczne składniki, które uważa za przydatne, ale nie powinien tak się w nich rozmiłować, by zapomnieć, po co w ogóle wszedł do kuchni. Liczy się tylko jakość produktu końcowego”.
Przed przystąpieniem do zaprezentowania własnej struktury biznesplanu, autorzy niniejszego opracowania postanowili więc zaprezentować też inne typy biznesplanów.
Przede wszystkim postanowiono zaprezentować biznesplan, którego struktura odpowiada potrzebom przedsiębiorstw z sektora MSP. Przedsiębiorców, którzy zamierzają rozszerzyć swą działalność, na rynki amerykańskie lub zachodnioeuropejskie, powinni się zainteresować planem typowym dla przedsiębiorstwa amerykańskiego. Z kolei wszystkie osoby, które zamierzają złożyć wniosek o dofinansowanie z funduszy strukturalnych UE, powinni zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi zawartości studiów wykonalności, nałożonymi na beneficjentów przez instytucje zarządzające funduszami strukturalnymi. W niniejszym opracowaniu zaprezentowano też te elementy biznesplanu, które powinny się znaleźć w biznesplanie przedsiębiorstwa państwowego. Na koniec kilka słów poświęcono szczególnemu rodzajowi biznesplanu: planowi restrukturyzacji.